Strona tylko dla osób pełnoletnich.

my-shop-logo-1519559273.jpg

Czy masz ukończone 18 lat ?

TAK

NIE

Oscypek Oryginalny - 1 szt.

Nowy


Ten jest prawdziwy, z certyfikatem z bacówki na Bańskiej Wyżnej. Ze względu na specyfikację produktu ilość ograniczona i TYLKO w sezonie od kwietnia do października.
Producent Góralska Osada, Anna Gubała. 
Skład: min. 70% mleko owcze, mleko krowie (rasa Polska Czerwona), sól, podpuszczka. Wędzony na drzewie olchowo-bukowym, później leżakowany przez dwa tygodnie.

Więcej szczegółów

Chwilowo brak na stanie

Czas realizacji zamówienia: do 5 dni roboczych.

Powiadom mnie kiedy będzie dostępny

59,00 zł

Opis

Z powodu znikomej ilości mleka owczego będzie dostępnych 10 szt. z Bacówki Wojciecha Komperdy gotowe do wysyłki 25.09.2018 r. To ostatnie sztuki w tym roku. Następny prawdziwy oscypek w kwietniu! 
Oscypek  to wędzony owczy ser wytwarzany na Podhalu. Robi się go ręcznie z owczego mleka zwierząt rasy Polska Owca Górska, czasem z niewielką domieszką mleka Polskiej Krowy Czerwonej, w okresie od kwietnia do października. Jak? Po wydojeniu zwierząt zlewa się mleko przez lniane płótno do drewnianego wiadra, aby pozbyć się zanieczyszczeń, np. ździebeł słomy. Mleko pozostawia się na parę godzin do lekkiego nakwaszenia i miesza z mlekiem ze świeżego udoju w miedzianym „koltiku”, zawieszonym nad paleniskiem w bacówce. Następnie do mleka dodaje się tak zwany „klag”, czyli wysuszoną podpuszczkę, która je ścina (albo „klaga”, jak mówią górale). Zwarzoną masę najpierw się rozbija drewnianą łopatką, zwaną ferulą, następnie dodaje nieco gorącej wody, aby kawałki skrzepu się posklejały i opadły na dno naczynia. Na tym etapie masę serową odciska się z serwatki i ugniata w kształt kuli, która jest kilkakrotnie parzona. Następnie z porcji sera formuje się kształt „wrzeciona”. Charakterystyczne oscypkowe zdobienia powstają poprzez odciśnięcia sera w rzeźbionym, drewnianym pierścieniu zwanym „oscypiorkiem”. Takie prawie gotowe oscypkowe wrzeciono moczy się następnie przez dobę w solance i układa pod dachem bacówki. Tam wędzi się w zimnym dymie z palonego wewnątrz niewielkiego ogniska i dojrzewa, nabierając przez okres od kilku do kilkunastu dni specyficznego zapachu i jasnobrązowego koloru o herbacianym odcieniu. Dojrzały oscypek jest twardy, słony, o wyraźnym posmaku wędzenia.